Turbiny wiatrowe mogą produkować energię elektryczną tylko wtedy, gdy prędkość wiatru jest odpowiednia. Czasami, gdy wiatr nie jest wystarczająco silny, inne rodzaje energii są wykorzystywane jako siła równoważąca.
Planowanie, uzyskiwanie pozwoleń i budowa farmy wiatrowej to długi proces w większości krajów europejskich. Projekt może zająć od dwóch do 15 lat, od wstępnego planowania do rozpoczęcia budowy, w zależności głównie od uprawnień do planowania.
Trójkąt energetyczny
Dostarczając energię, należy zachować równowagę między trzema kluczowymi wymiarami: konkurencyjnością, bezpieczeństwem dostaw oraz środowiskiem i klimatem. Żadne pojedyncze źródło energii nie jest optymalne ze wszystkich wymiarów. Ten trójkąt energetyczny ilustruje zalety i wady energii wiatrowej.
Klimat i środowisko: Energia wiatrowa jest odnawialnym źródłem energii, które zasadniczo nie emituje CO2 w całym cyklu życia. Turbiny wiatrowe mają wpływ na krajobraz, a także emitują hałas, który niektórzy uważają za niepokojący.
Bezpieczeństwo dostaw: zasoby wiatru są odnawialne. Jednak energia wiatru jest zależna od dostępnego wiatru, a nadmiernie wysokie prędkości wiatru wymagają chwilowych przerw w wytwarzaniu energii elektrycznej. Dlatego nowe kierunki rozwoju energetyki wiatrowej koncentrują się na obszarach o niezawodnych i przewidywalnych wiatrach.
Konkurencyjność: Energia wiatrowa nie wiąże się z kosztami paliwa, chociaż całkowity koszt jednej wyprodukowanej kilowatogodziny jest wysoki ze względu na znaczne koszty inwestycji i konieczność inwestycji w moce sieciowe dla nowych farm wiatrowych. Obecnie siła wiatru jest w dużej mierze zależna od systemów wsparcia. Inwestycje na morskie farmy wiatrowe są trzykrotnie wyższe niż w przypadku lądowych. Rozwój technologiczny i rosnąca cena emisji CO2 sprawią, że energia wiatrowa stanie się bardziej konkurencyjna pod względem kosztów.